Ön itt van:

Tisztelt Kút tulajdonosok!

A jegyzői hatáskörbe tartozó meglévő házi kutak (fúrt, ásott, vert) legalizálásával kapcsolatosan tájékoztatom a tisztelt lakosságot, érintett kúttulajdonosokat, hogy egyelőre semmilyen teendőjük nincs hatóságom felé, nem kell semmilyen nyomtatványt, kérelmet, tervdokumentációt beadni.

Információm szerint az illetékes szaktárcák, kormányzati szervek dolgoznak a jelenlegi szabályozás, engedélyezési eljárás módosításán, egyszerűsítésén.

Fentiek alapján arra kérem az érintetteket, hogy egyelőre semmilyen tervdokumentáció készíttetésbe, kútfelmérésbe ne fogjanak bele, amelyek jelenleg tetemesebb költséggel is járhatnak.

Kérem a tisztelt kúttulajdonosokat, hogy 2023. szeptember 10. után szíveskedjenek érdeklődni hivatalunknál az aktuális teendőkről, addig semmilyen kötelezettségük nincs. Amennyiben ezen időpontig a kutak bejelentésével kapcsolatos változás következne be, hivatalos csatornákon fogom Önöket tájékoztatni.

Általános Információk a jelenlegi szabályozásról!

A vízgazdálkodási hatósági jogkör gyakorlásáról szóló 72/1996. (V.22.) Korm. rendelet 24. § (1) bekezdés a) pontja szerint a jegyző engedélyezi olyan kút létesítését, üzemeltetését, fennmaradását és megszüntetését, amely az alábbi feltételeket együttesen teljesíti:

– A kút helye nem érint vízbázis-védelmi területet

– A kút csak talajvizet és/vagy parti szűrésű vízkészletet használ

– A kút magánszemélyek részéről kizárólag házi ivóvízigény és a háztartási igények kielégítését szolgálja

– A kútból maximum 500 m3/év mennyiség kerül kitermelésre

– A kút olyan ingatlanon létesül, ahol épület van, vagy az épület létesítésére engedélyt adtak/bejelentés történt a hatóság felé.

– A kút nem gazdasági vízkivétel céljából létesül.

Egyéb esetekben az engedélyezési eljárás a területileg illetékes Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság hatáskörébe tartozik.

A kút megvalósítása előtt létesítési engedélyt, majd az elkészült kútra üzemeltetési engedélyt kell kérni.

Az engedély nélkül létesült kutakra és a vízjogi létesítési engedélytől eltérően létesült kutakra fennmaradási engedélyt kell kérni. A fennmaradási engedély akkor adható meg, ha a kút nem sért vízgazdálkodási, környezetvédelmi, egészségügyi és építésügyi érdekeket sem.

Kút megszüntetésére (eltömedékelésére) megszüntetési engedély alapján kerülhet sor.

A kútra az ingatlan tulajdonosnak az üzemeltetési/fennmaradási engedélyt akkor is meg kell kérnie, ha úgy nyilatkozik, hogy a kutat nem használja (ez alól a kút lefedése sem jelent kivételt).

Megértésüket köszönöm!

Zákány, 2023.04.17.

Kertai János

jegyző

Related posts